بازدیدها: 107

انواع سیستم های اعلان حریق

امروزه علاوه بر لزوم استفاده از سیستم های اعلان حریق، انتخاب نوع سیستم مورد نیاز کاربر با توجه به در نظر گرفتن کارایی لازم، مدت زمان نصب و صرف هزینه کمتر، ضرورت دارد.
سیستم های اعلان حریق  را می توان به دو دسته کلی  سیستم های اعلان حریق متعارف (Conventional Fire Alarm system) و سیستم های اعلان حریق آدرس پذیر (Addressable Fire Alarm system) تقسیم کرد.
در تفاوت عمده سیستم های اعلان حریق متعارف و آدرس پذیر، می توان به نحوه اعلان محل بروز آتش، نحوه سیم کشی تجهیزات و تفاوت در هزینه تمام شده آنها اشاره کرد.
طراحی و تفکیک سنسورها در سیستم اعلان حریق متعارف با منطقه بندی (Zone) انجام می شود. و در صورت بروز آتش سوزی چراغ مربوط به زون روی پنل روشن شده ولی محل دقیق آتش سوزی مشخص نمی گردد.
 به عنوان مثال برای نصب سیستم اعلان حریق در یک ساختمان ۴ طبقه به یک پنل ۴ زون و یا بیشتر نیاز دارید.
سنسورهای هر طبقه روی یک زون نصب می شوند. و در صورت بروز آتش سوزی، چراغ زون مربوط به طبقه ای که در آن آتش سوزی رخ داده، روی پنل روشن می شود. با این کار منطقه آتش سوزی مشخص می شود ولی تشخیص اینکه دقیقاً در چه مکانی از طبقه آتش سوزی رخ داده از روی پنل امکان پذیر نمی باشد که این امر باعث افزایش زمان عکس العمل و همچنین افزایش خسارات وارده می گردد.
سیم کشی در سیستم های اعلان حریق متعارف به صورت خطی انجام می شود. در واقع در این سیستم، سنسورهای هر زون با یک کابل جداگانه به پنل وصل می شوند. صرف هزینه بالا برای خرید کابل و نصب آن با توجه به نوع سیم کشی با در نظر گرفتن فاصله زیاد هر زون از پنل، دور از انتظار نیست. همچنین به دلیل خطی بودن اتصال سنسورها در صورت از کار افتادن یک سنسور، کلیه سنسورهای آن Zone نیز از کار می افتند.
در استفاده از سیستم های اعلان حریق متعارف، بسته به نوع طراحی سیستم و منطقه بندی ساختمان، می توان از پنل های ۴ زون، ۸ زون، ۱۲ زون و … استفاده کرد. از شرکت های معتبر در زمینه ساخت تجهیزات اعلان حریق متعارف می توان Kentec، HOCHIKI، Fireguard، Zeta، Siemens و … را نام برد.
حداکثر تعداد سنسورهای قابل نصب در هر زون توسط کمپانی سازنده پنل مشخص می شود. ولی با توجه به استاندارد طراحی سیستم های اعلان حریق (NFPA) نصب حداکثر ۲۴ سنسور در هر زون مورد تأیید می باشد.
سیم کشی در سیستم های اعلان حریق آدرس پذیر بر خلاف سیستم های متعارف به صورت حلقه (Loop) می باشد. به این معنی که سیم کشی از پنل شروع شده و سپس کلیه تجهیزات از قبیل سنسورهای دود، سنسورهای حرارت، شستی ها، آژیر ها و … بصورت پی در پی به همان کابل متصل می شوند و با نصب مجدد انتهای کابل به پنل، سیم کشی خاتمه می یابد. با توجه به فاصله کم و متعارف سنسورها از هم میزان کابل مصرفی در این سیستم کاهش می یابد.
لازم به ذکر است تجهیزات روی سیستم آدرس پذیر همانند سیستم های متعارف، قابل تفکیک در قالب Zone های مجزا نیز می باشند.
در سیستم های اعلان حریق آدرس پذیر هر کدام از تجهیزات دارای یک آدرس اختصاصی (IP) می باشد. آدرس دهی به تجهیزات آدرس پذیر با تنظیم DIP Switch نصب شده روی هر سنسور، انجام می گیرد و هر کدام از سنسورها با آدرس اختصاصی خود سیگنال هایی به پنل ارسال می کنند که در صورت بروز خطا در سنسور، فقط ارتباط آن سنسور با پنل قطع شده و اختلالی در عملکرد مابقی سنسورها بوجود نخواهد آمد.
در سیستم Addressable در صورت آتش سوزی علاوه بر نمایش منطقه خطر (Zone)، مکان دقیق آتش سوزی توسط کدگذاری سنسورها، روی سیستم نشان داده می شود. که این امر باعث کاهش زمان عکس العمل و در نتیجه سرعت بالا در مهار آتش، کاهش تلفات و ضررهای ناشی از حریق می گردد.
به عنوان مثال در همان ساختمان ۴ طبقه می توان سنسورهای هر طبقه را در قالب یک Zone تعریف کرده و به هر یک از سنسورهای نصب شده در اتاق ها، سالن، آشپزخانه و … یک آدرس تخصیص داد. در صورت بروز آتش در آشپزخانه طبقه دوم، چراغ  زون مربوط به طبقه دوم روی پنل روشن شده و همچنین آدرس و نام سنسور آشپزخانه روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود.
پنل های آدرس پذیر معمولا به صورت تک لوپ، دو لوپ، سه لوپ و … ارائه می شوند. حداکثر تجهیزات قابل نصب بر روی هر لوپ با توجه به مدل پنل مورد استفاده بین ۶۴ تا ۲۵۶ سنسور متغیر میباشد که توسط شرکت سازنده پنل مشخص می گردد. از معتبرترین کمپانی های سازنده تجهیزات آدرس پذیر می توان Kentec، HOCHIKI، Fireguard، Zeta  و … را نام برد.

تجهیزات سیستم اعلان حریق متعارف در مقایسه با سیستم اعلان حریق آدرس پذیر، ارزان تر می باشد که این امر باعث گرایش اغلب کاربران به استفاده از سیستم های متعارف شده است. ولی با توجه مصرف زیاد کابل و همچنین بالاتر بودن هزینه کابل کشی بدلیل پیچیدگی آن در سیستم های متعارف ، در پروژه های بزرگ عموماً هزینه تمام شده برای سیستم های متعارف بیشتر از سیستم های آدرس پذیر می شود.
*ضرورت طراحی و انتخاب سیستم مناسب توسط کارشناسان با تجربه، با توجه به موارد ذکر شده اهمیت خود را نشان می دهد.*

مطالب مرتبط:
تکنولوژی اینترنت اشیا (IOT) چیست؟
خانه هوشمند چیست؟
تجهیزات اطفای حریق

1 دیدگاه

  1. سینا گفت:

    مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

جهت دریافت مشاوره آنلاین، توسط اپلیکیشن واتساپ با ما در ارتباط باشید!

جهت سهولت کار، از مرورگر تلفن همراه استفاده نمایید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟
WhatsApp chat